6 kroků, jak se zastavit a zbavit se chaosu

Jak vypadá váš vysněný život? Čeho byste chtěli dosáhnout? Co byste chtěli po sobě zanechat? Co děláte proto, abyste svých snů dosáhli? Jak vypadá váš všední den? Kolik času denně svému snu věnujete?

Přečtěte si otázky ještě jednou a zamyslete se. Dejte si čas. Buďte k sobě pravdiví.

Často odkládáme své sny na později, místo abychom je začli žít teď a tady.

Jsme doslova nevěrni našim snům. Stále jen slibujeme.

“Až děti vyrostou, až dokončím projekt v práci, až dostuduji tento kurz, až, až, až.. tak začnu…”

Stavíme před sebe horu Až pak-ů, která postupně roste.

Naše vlajka na vrcholu začíná být časem skoro neviditelná díky výšce a houstnoucí mlze negativních myšlenek:  “Na to stejně nikdy nebudu mít čas ani peníze.”

V tak těžkých podmínkách se na vrchol ani nevydáme, vzdáme to.

Semelou nás povinnosti všedních dnů.

Nevidíme, že kdybychom VYKROČILI, postupně se k našim snům dostaneme. Krok za krokem.
Lidé jsou netrpěliví. Výsledky chtějí hned.

Přitom by stačilo, kdyby každý jeden den věnovali aspoň jednu hodinu svému snu.

Nezáleží na tom, jestli začnete zkoušet nové recepty, techniku cvičení, nebo začnete psát blog. Je to jedno. Hlavně už to neodkládejte. Začněte ještě dnes. Radost musíte dělat v prvé řadě sami sobě.

Zkrátit cestu k vašim snům vám pomůžou tyto kroky. Záleží, jestli se dáte do akce:

Krok č. 1 – ZASTAVTE SE

nadhled_2

Zastavte se.  Naplánujte si do kalendáře termín, kdy si dáte čas sami na sebe a odpovíte do hloubky na otázky v úvodu. Sepíšete je na papír a budete se k nim pravidelně vracet.

“Jak vypadá můj vysněný život?
Čeho chci v životě dosáhnout?
Co chci po sobě zanechat?
Co dělám proto, abych mých snů dosáhl?”

Udělejte si plán prvních kroků. Naplánujte si do svého harmonogramu dne aspoň 1 hodinu denně pro své sny.

Krok č. 2 – UKLIĎTE SI

K tomu, abychom mohli vyrazit naproti našim snům, potřebujeme zabezpečit vše na každodenní rovině. Musíme si být 100% jisti, že je vše v pořádku a funkční.

A teď půjde do tuhého. 🙂

 • Vyhoďte vše nepotřebné – Buďte nekompromisní. Vyhoďte všechno, co vám neslouží. Ideálně vše, co jste poslední měsíc nepoužili (kromě sezónních věcí). Uvidíte, jakou hromadu věcí skladujete zbytečně, kolik získáte životního prostoru a lehkosti. Tuto čistku dělejte každý měsíc.
 • Dejte věcem svůj domov – Vytvořte si dokonalý systém.
  Označte místa, kde co patří. Skvělý pomocník je štítkovač. Získáte moře času tím, že už nebudete muset nikdy nic hledat. Vše bude mít svůj domov a hledání zabere pár sekund.
 • Čistý stůl – Pokud zasednete k neuklizenému stolu, vaši mysl zaplaví podněty z nepořádku na stole. Například pohozená složenka za pojištění. Místo toho, abyste začali pracovat, začnete řešit platbu, abyste nezapomněli. Nebo řešíte něco, co vám zrovna cvrnklo do nosu. Váš původní plán je pryč. A vaše nadšení se rozplyne jako pára nad hrncem.
 • Udržujte si stále pořádek –  Znáte ten pocit po velkém úklidu? Nebo když vaše auto vyjede čerstvě z myčky? Jak je vše nablýskané a voňavé? Jak skvěle se cítíte? Takto byste se měli ve svém bytě i kanceláři cítit pořád. Dokončujte den. Než půjdete spát, ukliďte si. Umyjte nádobí a schovejte oblečení.

Zítra vás totiž čeká ta nejdůležitější návštěva. VY. Vy sami jste tou nejdůležitější návštěvou, pro kterou stojí za to uklízet. Vaše soustředění, energie a výsledky jsou přímo závislé na tom, v jakém prostředí se realizují.

Krok č. 3 – URČETE SI PRIORITY

 • Kam investujete váš čas?
  Sledujte se v průběhu několika dní a udělejte si přehled, jakými aktivitami trávíte čas. Opravdu si to sepište. Kolik času trávíte:
  – na sociálních sítích,
  – sledováním seriálů,
  – vzděláváním v oboru,
  – prací na vašem projektu?
 • Na začátku dne si stanovte 3 nejdůležitější úkoly a na těch pracujte, dokud je nedokončíte. Dříve svou zaměřenost neopouštějte. Poznáte, jak skvělý pocit budete mít, když tyto úlohy dokončíte. Splnění 3 hlavních úkolů dne vám přinese potřebný pocit dobře prožitého dne, když půjdete spát. Praxe je taková, že toho zvládnete ještě mnohem víc.

Krok č. 4 – DOKONČUJTE

 • Pokud jde úkol dokončit do 2 minut, dokončete ho hned. Neodkládejte ho. Je neefektivní se jím znova zabývat.
  Např. umyjte po sobě nádobí hned. Později to už bude zaschlé a zaplní se vám dřez. V konečném důsledku na tom strávíte 2x tolik času.
 • Pokud je úkol na déle než 2 minuty, zapište si ho na svůj seznam úkolů a věnujte se mu až na něj přijde čas. Nenoste ho v hlavě.
 • Všechno si pište! I kdybyste později měli vaše nápady vyhodit. Největší ztrátou času je přemýšlet o věcech 2x. V kreativním procesu z nás lítá jedna myšlenka za druhou, ale může zůstat někde ve vzduchoprázdnu. Piště si poznámky z telefonátů, schůzek i porad. Je to velmi efektivní návyk, který vám v konečném důsledku ušetří spoustu času.

Krok č. 5 – DRŽTE SI NADHLED

zastav_se_2

 • Nic není tak horké, jak se zdá. Dívejte se na věci z různých úhlů pohledu a udržujte si klid. Ve stresu děláme zbytečné chyby a nevidíme věci realisticky.
  Vciťte se do svého partnera nebo kolegů. Zeptejte se na vše, co vám není jasné. Komunikujte.

Krok č. 6 – STUDUJTE

Na konci studií se mnoho studentů těší, že se už nebudou muset učit. Pravda, ne do školy, ale konečně pro sebe. Nikdo nás neznámkuje a neříká, co se máme učit.

 • Určete si každý den čas na studium nových poznatků. Sledujte potřebné zdroje a přirozeně rozvíjejte svou expertizu v oboru. To nejcennější, co máme, jsou naše vědomosti a vlastní zkušenost.
  Buďte neustále hladoví po nových a užitečných informacích.
 • Dělejte si výpisky. Napište si i vaše aha a rovnou další kroky. Divili byste se, kolik zajímavých postřehů se skrývá například ve filmech.

Zkuste to dnes večer 😉

Hana Trnčáková
Hana Trnčáková
Je mentorka v oblasti nastavování systémů komunikace a práce v týmech. Věnuje se aktivně osobnímu rozvoji, přirozenému životnímu stylu a vztahům mezi lidmi. Za nejlépe strávený čas považuje pobyt v přírodě a sama ze sebou. Zde hledá všechny zdroje vlastní inspirace a životního nadhledu. Řídí se vlastním mottem: Žij, co cítíš. Nejdůležitejší hodnoty jsou pro ní pravda a láska. A to ve svém pravém slova smyslu a dopadu na životy lidí. Věří, že člověk má odpovědi primárně v sobě a pokud se vydá cestou jednoduchého života, život bude nakonec jednoduchý, čistý a bez zbytečných nánosů.
Komentáře