[Africký balíček 1/3] Bezpečí a jistota

Pocit bezpečí a jistoty pokládám za základní a nejdůležitější pro náš další růst a budování pevných základů pro naše sny.

Může to znít příliš nadneseně. Objasním vám to na příkladu z přírody, která je vždy mou velkou inspirací.

Divoká zvířata se dožívají až o třetinu kratšího věku, protože žijí v neustálém stresu.

Nepřetržitě řeší, jestli je někdo neuloví, jestli budou mít co žrát, jestli mají dobré podmínky pro rozmnožování a podobně. Pocit bezpečí a jistoty rozhodně nezažívají.

My, lidé, jsme se dostali už tak daleko, že jsme si všechny tyto základní potřeby zajistili a zbavili se tak každodenní velké dávky stresu.

Díky pocitu bezpečí a jistoty se posouvá celá společnost. Máme prostor na to, abychom rostli, zaměřovali se na další důležité věci, tvořili různá společenství, …

I Svoboda v pořádku staví své pevné základy na pocitu bezpečí a jistoty.

Pokud nám něco nefunguje, třeba nenastartuje auto, rozhodí nás to. Okamžitě zažíváme pocit nervozity, strachu, nejistoty a stres. Naopak, je-li auto pravidelně servisované, můžeme se na něj spolehnout a strach z poruchy nepociťujeme.

Pokud mají věci, úkoly, závazky své místo, nemusíme nad nimi zdlouhavě přemýšlet, hledat, vzpomínat, zažívat nejistotu, zda jsme něco nezapomněli nebo neudělali. Vše je tam, kde má být, vše je v pořádku a my jsme klidní a vyrovnaní.

Dobře si uvědomuji, že díky bezpečí a jistotě si můžu naplno užívat přítomný okamžik. Nemám strach o holý život, o zajištění základních potřeb, ani se nestarám, co si kdo o mně myslí.

Mám čisté srdce. Se všemi jsem si vyjasnila, co mi vadilo, a teď mě už nic netlačí.

Jsem si plně vědoma vlastní síly a hodnoty, vím, že si můžu užívat život teď a tady a nejsem zatížená ani minulostí, ani budoucností.

Bezpečí a jistota v Africe

Ujasnili jsme si, co zajišťuje pocit bezpečí a jistoty u nás.
Ale jaké to je u lidí jinde ve světě? Například v Africe?

Tři březnové týdny jsem v doprovodu svého muže strávila v Africe na ostrově Zanzibar. Při našich cestách se zásadně vyhýbáme velkým turistickým resortům a hledáme ubytování u místních drobných provozovatelů, abychom se více nacítili a porozuměli místním lidem a jejich životům.

Za bránou resortu

Z fotografií a možná i z vlastní zkušenosti znáte nádherně upravené pláže v letoviscích, dokonalé hotely s hromadami vybraného jídla a pití, kterého si můžete během dne dopřávat dle libosti v rámci oblíbených programů all inclusive.

Ale podívali jste se někdy za plot toho resortu?
Jak doopravdy vypadají ulice, příbytky a příroda v okolí?

Já ano. A ty tuny odpadků všude okolo a chudoba mi v Africe vyrazily dech. Tak obrovský kontrast mezi realitou a turistickým rájem jsem nečekala.

Vliv prostředí na náš pocit bezpečí a jistoty

Na rovinu říkám, že jsem se zde necítila bezpečně. Místní prostředí na mě mělo obrovský vliv. Prvních pár dní pro mě bylo velmi náročných. Postupně jsem se na to pokoušela zvyknout, ale i přesto mi čas od času ten negativní pocit vyskočil.

Stejné je to s vlivem prostředí kdekoli jinde. Působení je pořád stejně intenzivní, jen to negativní víc prožíváme. Jsme přece jen zvyklí na něco jiného.

Pozorujte sami sebe. Jak vás prostředí ovlivňuje a jak ovlivňujete své okolí vy, vaše domácnost nebo firma.

Co je samozřejmé u nás, nemusí být samozřejmé jinde

Možná si ani neuvědomujeme, jak dobře se máme. Že nám funguje elektřina, máme dostatek pitné i teplé vody, lékařskou pomoc stále v dosahu a tak dále. Všechny tyto věci a mnohé další stále ještě nejsou ve spoustě koutů světa samozřejmostí. Jak je k těmto problémům možné přistoupit, píšu v článku Problémy neexistují.

Nadhled

Afrika byla pro mě velkým učitelem nadhledu. Jak říkají místní:

“Hakuna Matata!”

Je to svahilská fráze vyjadřující bezstarostnost, podobně jako fráze: „To je v pořádku,“ nebo: „Žádný problém.“

Celý pobyt v Africe mi kromě podpory a nadhledu dal to, že jsem mnohem více vděčná za vše, co mám. Více než kdy jindy si uvědomuji, že vše, co tady doma máme, není samozřejmé.

Vděčnost, pokora, skromnost pro mě nyní mají nový a hlubší rozměr.

Více o tom, jak velký šok jsem zažila během prvního střetu s africkou realitou, vám přiblížím ve svém videu přímo z Afriky.

Viděli jste už další díly? Můžete ZDE:

➡️  [Africký balíček 2/3] Problémy neexistují
➡️  [Africký balíček 3/3] Respekt jako cesta k porozumění

Hana Trnčáková
Hana Trnčáková
Je mentorka v oblasti nastavování systémů komunikace a práce v týmech. Věnuje se aktivně osobnímu rozvoji, přirozenému životnímu stylu a vztahům mezi lidmi. Za nejlépe strávený čas považuje pobyt v přírodě a sama ze sebou. Zde hledá všechny zdroje vlastní inspirace a životního nadhledu. Řídí se vlastním mottem: Žij, co cítíš. Nejdůležitejší hodnoty jsou pro ní pravda a láska. A to ve svém pravém slova smyslu a dopadu na životy lidí. Věří, že člověk má odpovědi primárně v sobě a pokud se vydá cestou jednoduchého života, život bude nakonec jednoduchý, čistý a bez zbytečných nánosů.
Komentáře