[ROZHOVOR] Markéta Málková a její svět ONLINE

Žijeme v době moderních technologií. Ať chceme nebo ne, mobilní telefony a počítače nás ovlivňují každý den.

Pro mě je největším bohatstvím čas. Ráda využívám metody a postupy, které mi urychlí práci a čas ušetří. Důležitým nástrojem se tak pro mě staly mobilní technologie.

Ze začátku jsem ani netušila, jak velkým pomocníkem pro mě může být dotykový telefon.

Šla jsem ale od začátku, krok za krokem. Vše se pomalu učila a uváděla do praxe.

Vždy, když se chci něco nového naučit, ráda se inspiruji a učím přímo od odborníků. Takovou expertkou je i moje dlouholetá kolegyně a kamarádka Markéta Málková.

Je to především dvojnásobná maminka na rodičovské dovolené, jednatelka rodinné firmy, online analytička a členka týmu Svobody v pořádku.

Už od našeho prvního setkání mě udivovala svými kouzly s dotykovým telefonem, svou rychlostí a efektivitou při řešení různých situací. Vše držela pevně ve své ruce – a v telefonu.

Netrvalo dlouho a já jsem některé tyto postupy aplikovala i do vlastní praxe. Při mých aktivitách si ani nedovedu představit, že by mi můj telefon nebo počítač nepomáhali zvládat věci tak efektivně.

Na neděli chystám webinář s názvem Jak ovládnout čas bez zbytečného boje s technologiemi, kde bude mým speciálním hostem právě Markéta.

Ještě před vysíláním jsem jí však položila pár důležitých otázek, které se týkají právě technologií v našem každodenním životě.


Markéto, co lidé nejvíc řeší ve spojení s časem?

Nejčastěji to jsou dvě věci – nemají ho a nevědí, do čeho se mají pustit, co mají začít dělat právě teď.

Měli by se sami sebe zeptat:

„Kam spěchám? Co nestíhám? Co budu s ušetřeným časem dělat?” 😀

To jsou podle mě zásadní otázky, které si musí člověk nejdříve zodpovědět a ujasnit.

„Mám málo času, nestíhám,“ je bohužel velmi častá odpověď. Mám pocit, že jsme si na nestíhání zvykli a bereme jej jako běžnou součást našich životů. Ve skutečnosti tvrzení mám málo času = nemám jasno ve svých prioritách.

Často věci řešíme, až když něco „hoří“, anebo na nás něco zvoní, upozorňuje, bliká – žádá si naši pozornost. Ale to pouze reagujeme na vzniklou situaci. Často to jsou požadavky okolí. Místo toho, abychom se věnovali důležitým věcem a pracovali na tom, co nás skutečně posune a přinese výsledky.

Moc dobře si uvědomuji, jak je v dnešní době těžké soustředit se na důležité věci, když si vezmete, kolik toho za jeden jediný den řešíme.

Co vše na nás „přichází“ a žádá si naši „pozornost“. Proto je nutné mít nějaký vlastní systém, který mi pomůže tyto záležitosti lapit a dát jim své místo.


Kde si myslíš, že ztrácíme čas?

Pokud mám mluvit o konkrétních situacích, pak jedna z předních příček bude patřit tvrzení:

„To si budu pamatovat.“

Máme tendenci nakládat do naší hlavy vše. Co udělat máme, chceme, musíme. Každá taková nedokončená věc se nám opakovaně vrací ve formě myšlenek v nejméně vhodnou dobu. Hlavu potom máme jako nafouklý balón, který křičí o pomoc.

Hlava není paměťové médium. Je stvořena na kreativní činnosti a na vymýšlení nových řešení, nápadů a postupů. Proto ji nezatěžujme věcmi, které můžeme úplně lehce zaznamenat třeba do chytrého telefonu.


Jaké aplikace by lidé měli používat v práci nebo rodině?

Nejčastěji se setkáváme se třemi oblastmi. Úkoly, termíny a poznámky. Měli by tedy mít jasno, když mi přijde nový úkol, kam si ho zapíšu. Stejně termín schůzky, kam ji uložím.

To samé platí pro poznámky. Zároveň to musí být nástroje, se kterými se mi dobře pracuje a ideálně je máme stále při sobě. Kdo má rád papír a funguje mu, ať mu zůstane věrný.

Zkuste zaměstnat svůj chytrý telefon a využijte dostupné aplikace, kam si tyto věci budete zaznamenávat.

Tedy určete si takové trio aplikací, které budou základním kamenem vašeho systému a budou držet na uzdě vaše úkoly, termíny a poznámky.

Drtivá většina aplikací jsou multiplatformní a synchronizována napříč všemi zařízeními. Tedy co napíšu na počítači, objeví se mi i v mobilní aplikaci a opačně.


Jak mi moderní technologie usnadní život?

Napadá mě toto:

„Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.“

Stejně tak vnímám moderní technologie. Tedy velmi dobře nám mohou pomoci, abychom se soustředili na důležité věci, rychle dokázali reagovat a nebo zkrátili dobu různým činnostem.

Zároveň se mohou dostat do opačné pozice. Ztrácíme s nimi čas, na dosah ruky jsme v kontaktu se světem nebo víme, co se děje na druhé straně planety. Vždy je naší zodpovědností, jak k nim přistoupíme.


Kde tedy získat drahocenný čas?

Uvědomit si, kde a čím trávíme svůj čas. To je absolutně základní pohled na věc. Zároveň je obrovské množství věcí, které řešíme na každodenní bázi.

Máme úkoly, termíny, nápady nebo placení účtů. Potřebujeme posunout projekt, poslat účetní fakturu, napsat článek, naskenovat dokument, vyhledat podklady nebo udělat nákup. Těchto činností je nespočet. A ve spoustě těchto a jiných úkonů nám pomůže chytrý telefon.

Charles Darwin říkal, že přežije ten, kdo se umí přizpůsobit.

A v dnešní digitální době to platí dvojnásob. Využívejme moderní technologie k tomu, aby nám ušetřily čas a pracovalo se nám pohodlně. A použijme právě to, co máme s sebou prakticky neustále – chytrý telefon.


Kde se vzala tvá vášeň pro chytrý telefon?

Můj pracovní start začal v telekomunikacích, kde jsem strávila přes devět let. A právě tam jsem přicházela na to, jak velkými pomocníky jsou telefony.

Postupem času byly telefony chytřejší a chytřejší a uměly toho čím dál více. Běžně nahradily zaběhnuté pomocníky v kanceláři a staly se novým komunikačním fenoménem a prostředkem k zábavě.

Primárně mě zajímalo, kde a jak mi telefon zjednoduší život. Kde mi ušetří drahocenný čas. A tak jsem začala hledat, zkoušet, praktikovat, až jsem si z toho obrovského množství dostupných zařízení a aplikací vybrala ty, které mi nejvíce zjednodušují pracovní a rodinný život.

Dá se říct, že mám vytvořený takový ucelený systém, který je velmi variabilní a dokáže se přizpůsobit každé situaci.

Tak, jak se rychle mění digitální prostředí, stejně tak rychle se mění způsob komunikace a pracovního přístupu. A to je velmi důležité si uvědomit a hledat způsoby a řešení ulehčující život.


Jak ho využíváš každý den?

Chytrý telefon je pro mě prodloužená ruka, neuvěřitelně silný pomocník a samozřejmě zdroj vzdělání a zábavy. Mám v něm vše, co potřebuji ke svému pracovnímu a rodinnému životu.

Pokud nejsem v kanceláři, dokážu díky chytrému telefonu velmi pružně a rychle odbavit věci, které by na mě čekaly při návratu do kanceláře.

Tedy posunu věci při čekání ve frontě na poště nebo při cestě do obchodu. Zároveň mi telefon slouží jako paměťové médium, kam ukládám úplně vše, co si žádá později moji pozornost.

A během několika vteřin najdu vše, co najít potřebuji. Ať už to jsou podklady k projektu, faktury, poznámky z porady nebo nákupní seznam či termín školního výletu.


Na co všechno ho používáš?

Pokud vynechám takové běžné věci, jako jsou zapisování úkolů, scanování dokumentů, práce na dokumentech, které jsou synchronizovány napříč všemi zařízeními, pak třeba tyto:

  • věrnostní karty nenosím v peněžence, ale v mobilu
  • účtenku od bot najdu během pár vteřin
  • přeložím text, který je např. na tabuli přede mnou
  • ve smartbankingu využívám svou oblíbenou platbu přes QR kód
  • díky správci hesel, přístupů a zabezpečených poznámek už mě neštvou neustále se měnící hesla a přístupy
  • diktování textu – nemusím ťukat, stačí mluvit
  • jedním klikem si předvyplním text SMS a příjemce
  • moje srdeční záležitost jsou audio zprávy
  • nejrychleji vyhledávám text v mobilním prohlížeči pomocí hlasového vyhledávání
  • nebo třeba okamžitě najdu rodný list syna. 🙂

Velmi důležité je vytvořit si svůj vlastní ucelený. Takový, který bude vyhovovat právě vám. Využít moderní technologie pro snadnější práci, ulehčení života a získání více času.

 

Děkuji, Markéto, za všechny skvělé odpovědi. Myslím, že se diváci nedělního webináře mají na co těšit. 😉

A my se už těšíme na ně. Vysíláme z jednoho studia, kde si řekneme, jak je možné efektivně technologie využívat a zbytečně neztrácet čas.

Pokud ještě nejste, přihlaste se kliknutím na tento odkaz
Jak ovládnout čas bez zbytečného boje s technologiemi

Hana Trnčáková
Hana Trnčáková
Je mentorka v oblasti nastavování systémů komunikace a práce v týmech. Věnuje se aktivně osobnímu rozvoji, přirozenému životnímu stylu a vztahům mezi lidmi. Za nejlépe strávený čas považuje pobyt v přírodě a sama ze sebou. Zde hledá všechny zdroje vlastní inspirace a životního nadhledu. Řídí se vlastním mottem: Žij, co cítíš. Nejdůležitejší hodnoty jsou pro ní pravda a láska. A to ve svém pravém slova smyslu a dopadu na životy lidí. Věří, že člověk má odpovědi primárně v sobě a pokud se vydá cestou jednoduchého života, život bude nakonec jednoduchý, čistý a bez zbytečných nánosů.
Komentáře