Nekrmte své závislosti, nakrmte sebe! 

Letní snídaně - rybíz, muchovník, denivka a maliny.

Letní snídaně – rybíz, muchovník, denivka a maliny.

“Člověk má jíst to, co potřebuje, ale většinou jí to, co mu chutná. Zdraví si ovšem udrží jen tehdy, jestliže mu chutná to, co potřebuje.”

 

Naše cesta ke změně stravovacích návyků začala před 4 lety. Tehdy jsme se rozhodli vynechat z jídelníčku maso a být vegetariány.

Bylo pro nás překvapením, jak se už během pár dní zvýšilo množství energie a vitalita v našem těle.

Začali jsme se pozorovat, jak se po jakém jídle cítíme a to byl ten nejdůležitější krok. 

Předtím jsme tomu vůbec nevěnovali pozornost, a přehlíželi jsme stavy, které lidem s běžným složením jídelníčku přijdou normální.

 

Raw pizza s rukolou, rajčátky a raw olivami.

Raw pizza s rukolou, rajčátky a raw olivami v Secret of raw.

 

Postupně jsme z jídelníčku začali vyřazovat další složky jako bylo mléko a mléčné výrobky, bílá mouka a rafinovaný cukr.

Detoxikační úskalí jsme zvládli lehce, komu by se taky chtělo znova absolvovat zahlenění, únavu a výkyvy energie s převládající únavou během dne.

V tomto období jsme jednoduše zbavili prostory našeho domu nežádoucích potravin a vyhýbali se po nějaký čas společenským událostem, jejíž hlavní částí programu byly zákusky, smažená a tučná jídla, alkohol a jiné dobroty.

Vše přicházelo úplně nenásilně a přirozeně. Vždy jsme na základě nově nabytých vědomostí v oblasti výživy, ale hlavně pocitově, začali vynechávat tu a tu danou potravinu.

 

Sunburger se zeleninovými hranolky a raw tatarkou.

Sunburger se zeleninovými hranolky a raw tatarkou v Secret of raw.

 

Osvojování nových stravovacích návyků na základě čistě pozitivní zkušenosti je tím nejlepším způsobem pro vybudování vlastního přesvědčení. Odlišný jídelníček tak nechápete jako dietu, ale změnu k lepšímu.

Věřte nebo ne. V případě, že bychom dostali chuť na kterékoli jídlo, dali bychom si ho. A celé tajemství tohoto přístupu tkví v tom, že nás jídla, se kterými jsme se rozloučili, prostě nelákájí.

Hodnotným argumentem je také zdraví.

Opustily nás veškeré alergie, atopický ekzém a to, že je můj muž astmatik, si musel před lety připomenout a pousmát se tomu po celodenním skládání balíků slámy do naší stodoly.

Stejně tak odešly všechny, do té doby velmi nepříjemné projevy ženského cyklu. Několikadenní utrpení v křečích, se jako mávnutím proutku proměnilo na období skutečného napojení na ženskou sílu, nové vhledy a odpočinek.

 

Raw tatarák

Náš nejoblíbenější recept – Raw tatarák

 

Naše životní síla a zdraví začaly nabírat na úplně nových obrátkách s příchodem syrové stravy. Vlastně hned po vynechání cukru šlo o nejmarkantnější změny vůbec.
Zjistili jsme, kolik času nám zabírá vaření jídla, kolik času tělo potřebuje na komplikované trávení nepřirozených a enzymů zbavených složek potravy, a jak dlouhá je také únava.

S tímto vědomím do našeho jídelníčků přišly čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, smoothies, výborné saláty, ořechové směsi a obrovské množství přirozeně sladkých dezertů. Milujeme sladké a v této formě je to opravdový zážitek nejen pro náš jazyk, ale i pro celé tělo.

Začali jsme být plní energie, témeř se nám nemastí vlasy, máme pevné nehty, čistou pleť a už léta nás nenavštívila žádná z běžných nemocí.

Získali jsme ohromné množství času a příprava jídla včetně mytí nádobí nám zabere maximálně hodinu denně.

 

Raw palačinky se švestkovou marmeládou v Kiwi Raw Food.

Raw palačinky se švestkovou marmeládou v Kiwi Raw Food.

 

Neřídíme se žádnými výživovými tabulkami, jen posloucháme naše tělo. To je totiž dostatečně moudré a přesně ví, co potřebuje. Stačí se začít pozorovat.

Vše má svůj čas, rozhodně není kam spěchat. Netvrdíme, že RAW strava je jediná správná a osvícená cesta.

Nabízíme inspiraci.

Narozdíl od jiných teoretiků, my tento přístup skutečně žijeme a prošli jsme téměř všemi výživovými směry.

Nebuďte hledači těch pravých diet, nekrmte své závislosti, nakrmte sebe a mějte se fantasticky!

 

Hanka a Jakub Trnčákovi

 

V případě zájmu o konzultaci a podporu na Vaší cestě k zářícímu zdraví se na mě neváhejte obrátit na konzultace@hanatrncakova.cz.

S radostí se stanu Vaším průvodcem k životu plnému energie.

S láskou, Hanka

Hana Trnčáková
Hana Trnčáková
Je mentorka v oblasti nastavování systémů komunikace a práce v týmech. Věnuje se aktivně osobnímu rozvoji, přirozenému životnímu stylu a vztahům mezi lidmi. Za nejlépe strávený čas považuje pobyt v přírodě a sama ze sebou. Zde hledá všechny zdroje vlastní inspirace a životního nadhledu. Řídí se vlastním mottem: Žij, co cítíš. Nejdůležitejší hodnoty jsou pro ní pravda a láska. A to ve svém pravém slova smyslu a dopadu na životy lidí. Věří, že člověk má odpovědi primárně v sobě a pokud se vydá cestou jednoduchého života, život bude nakonec jednoduchý, čistý a bez zbytečných nánosů.
Komentáře