Štítkovač – skvělý pomocník pro váš přehled a pořádek

Datum 16. 3. 2010 se stalo významným milníkem mého života.
Můj muž Jakub mi daroval knihu Mít vše hotovo od Davida Allena. Knihu jsem doslova hltala už od úvodních slov. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Cítila jsem, že tato kniha mi otočí život vzhůru nohama.

Tím nejzásadnějším přínosem považuji poznání štítkovače (tiskárna samolepicích štítků).

Zpočátku jsem si myslela, že Allenovo tvrzení je přehnané:

“Pořiďte si štítkovač. Svůj vlastní. Musíte mít štítkovač neustále po ruce. Nedělte se! Když potřebujete něco založit a štítkovač nikde, místo založení materiál odložíte. Automatický štítkovač by se měl stát základním nástrojem stejně jako sešívačka.”

Kroutila jsem nad tím hlavou, ale moje mysl byla otevřená. 🙂 Objednala jsem si štítkovač a netrpělivě čekala až ten “zázrak” dorazí.

Byla to láska na první štítek.

Když jsem si označila první složku, věděla jsem, že NIC nezůstane bez popisku. 🙂 Z praxe i při práci s klienty můžu Allenova slova jen potvrdit.

“Štítkovač je důležitá pracovní pomůcka v kancelářích, domácnostech i na zahradě. Napomáhá k rychlému a jednoduchému tvoření systému a řádu.”

Mění charakter vašich složek i podkladů, skříní i poliček, včetně vašeho vztahu k nim.

Dokud na vlastní oči neuvidíte proměnu popsaných x oštítkovaných dokumentů, nejde ten pocit zprostředkovat ani vysvětlit.

označení složek

Vše je najednou jednotné, ladí to. Radost pohledět.

Když na jednání z vašeho kufříku vytáhnete takto organizované materiály, nezůstanete bez povšimnutí. Oštítkované materiály místo ručně popsaných působí velmi profesionálně a úhledně.

Dokonalý systém

Díky štítkům udržíte vše skvěle organizované doma i v kanceláři. Rychle a jednoduše.

Jakmile označíte místo uložení dané věci, dáváte jí doslova “DOMOV” i se směrovacím číslem. Každý najednou ví, kde co najde i kam co vrátit zpět.

Domov k vám začne doslova promlouvat. Stane se vaším průvodcem i oporou.

Takto uspořádaný dává všem obyvatelům přehled, bezpečí a jistotu. Nikdo se na nic nikoho nemusí ptát. Odpadá závislost na tom (často na ženách), kdo domov uspořádal.

Jen si představte ten pocit, že cokoli potřebujete, NAJDETE HNED.
Nemusíte se nervovat, ztrácet čas ani volat druhým, kde je co uloženo.

Pokud jste dostatečně trpěliví a dodržujete pár základních pravidel, přijde svoboda. Každý bude zodpovědný sám za sebe i své věci a prostředí.

To je skutečná podstata Svobody v pořádku.

Tvoření štítků je zábavné

Štítkování je moje nejoblíbenější fáze na konzultacích.

Využívám ho k označení dokumentů, složek, kabelů, pojistek, zásuvek, poliček, krabic, CD, koření, sazeniček v záhoně… čehokoli. 🙂

Jakmile naštítkuji jeden šuplík, obavy se rozplynou a klienti se vrhnou do štítkování se mnou. Někteří z nich mi štítkovač ani nechtějí vrátit. 🙂

Štítkovač v praxi - Svoboda v pořádku

Někdy čelím obavám a předsudkům: “Přece ty štítky nepotřebuji. Pamatuji si, kde jsem si co uložil.” Přesně tato věta nás “odsuzuje” k nepořádku a dohadování se z druhými.

Ano, my si pamatujeme, kde jsme co dali, ale co ti druzí?

Ruku na srdce.

 • Opravdu dáváte vše přesně zpět na místo?
 • Informujete ostatní o změnách uložení?
 • Dohodli jste se s nimi nebo jsou věci “prostě” podle vás?

Před objevením štítkovače se mi to moc nedařilo. Často jsem měnila místo uložení bez informování muže a ten se v mých reorganizacích doslova ztratil. Už si na to zvykl, jenže mezitím jsem našla lepší a praktičtější umístění. Přicházelo moje rozhořčení, že: “Tam už se to nedává!”

Pásky do štítkovače

Můžete si vybrat z nejrůznějších barev, podkladů i šířky.

Obecně jsou pásky:

 • snadno odnímatelné
 • nezanechávají lepidlo na povrchu
 • šířka 6 – 36 mm
 • délka 5 – 8 m
 • cena 149 – 499 Kč

Jsou odolné proti:

 • oděru
 • vodě jsou odolné proti kontaktu a ponoření do vody po delší dobu
 • vyblednutí zůstávají jasné a čitelné jako v době, kdy byly aplikovány, ať je použijete kdekoliv
 • teplotě vydrží mráz i přímé slunce

Pozor! Na trhu je i řada kompatibilních/neoriginálních pásek, které jsou levnější, ale některé z výše uvedených vlastností nemusí 100% splňovat.

Teď vám pásky neprodávám, ale upozorňuji na vlastní zkušenost, kdy jsem u takového druhu pásek měla např. potíže s jejich přestřihnutím.

Pár užitečných tipů:

 • Zásoby vždy mějte dostatek pásek v zásobě.
 • Úspora pásky pokud označujete více věcí najednou, pište slova za sebe s třemi mezerami a vytiskněte je jako jeden dlouhý štítek. Jednotlivé štítky rozstříháte. Uspoříte velké množství pásky.
 • Krabička na pásky ve stole mám po ruce krabičku se všemi oblíbenými druhy.

oblíbené pásky do štítkovače

Štítkovač v mém životě způsobil malou revoluci. Přinesl do mého organizování novou úroveň pořádku a svobody (zvláště pak bezdrátový model 😉).

Samotný systém však není samospasitelný. Důležité je o svých postupech a změnách komunikovat s lidmi kolem vás.

Nejlepší cestou je dohodnout se na společném tvoření domova s jasným řádem a pravidly.

Hana Trnčáková
Hana Trnčáková
Je mentorka v oblasti nastavování systémů komunikace a práce v týmech. Věnuje se aktivně osobnímu rozvoji, přirozenému životnímu stylu a vztahům mezi lidmi. Za nejlépe strávený čas považuje pobyt v přírodě a sama ze sebou. Zde hledá všechny zdroje vlastní inspirace a životního nadhledu. Řídí se vlastním mottem: Žij, co cítíš. Nejdůležitejší hodnoty jsou pro ní pravda a láska. A to ve svém pravém slova smyslu a dopadu na životy lidí. Věří, že člověk má odpovědi primárně v sobě a pokud se vydá cestou jednoduchého života, život bude nakonec jednoduchý, čistý a bez zbytečných nánosů.
Komentáře